¨
baner.jpg

 Premiér ČR navštívil Kontingent speciálních sil v Afghánistánu

    Dne 28.10.2008 navštívil premiér ČR Mirek Topolánek v doprovodu 1. náměstka ministryně obrany ČR MUDr. Martina Bartáka a ředitele Vojenského zpravodajství generálmajora Ondreje Páleníka Kontingent speciálních sil (KSS) v Afghánistánu.

    Po příletu vojenského speciálu přesedl premiér spolu s doprovodem do připravených amerických vrtulníků UH-60 (Black Hawk) a odletěl přes nepřítelem ovládaném území, nad vysokohorským terénem lemovaným hlubokými údolími a průsmyky na bojovou základnu v horách, odkud KSS provádí speciální operace.
    Zde se členové delegace detailně seznámili s průběhem plnění bojových úkolů, které provádějí příslušníci 601.skss v rámci protiteroristické operace Enduring Freedom na jihu Afghánistánu a měli příležitost setkat se s vojáky kontingentu působících v těchto nebezpečných oblastech. Zároveň si prohlédli materiál a techniku, kterou speciálové používají k plnění bojových úkolů.

    V rámci své návštěvy ocenil premiér některé příslušníky KSS medailí Karla Kramáře, připomínající 90.výročí vzniku samostatného Československa. Mezi oceněnými byli také 1. náměstek MUDr. Martin Barták, ředitel VZ generálmajor Ondrej Páleník, velitel KSS plk. Ing. Milan Kovanda a vybraní příslušníci US Special Forces, kteří bojují bok po boku s vojáky KSS.

    „Patří vám velké díky za to, co děláte pro svou zemi a pro udržení míru“ řekl premiér Mirek Topolánek při rozhovoru s vojáky kontingentu.
     „Je to pro nás velká čest a velmi si vážíme toho, že jste se rozhodl strávit tento sváteční den zde s námi“ zaznělo nejedenkrát od příslušníků KSS.
     Na závěr nám premiér popřál hlavně hodně štěstí a bezpečný návrat do vlasti.
(30.10.2008)

Připomínky a náměty: webmaster@601skss.cz